به مناسبت ارتحال حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی بسیج اساتید آذربایجان غربی به نمایندگی از جمع کثیری از استادان فرهیخته دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان بیانیه ای صادر کرد.

إنا لله و إنا إلیه راجعون

متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون

خبر رحلت روحانی مجاهد، مردمی و انقلابی، نماینده سابق ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حسنی (رضوان الله تعالی علیه) موجب تأثر و تألم جامعه انقلابی و نیز اساتید بسیجی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور گردید.

نقش مردانه این روحانی نستوه در غائله کردستان و فداکاری های بيشمار او براي پیروزی انقلاب اسلامی و حضور مداومش در جبهه های جنگ تحميلی و حفظ اروميه در برابر احزاب معاند و منحله و بسياری رخدادهای ديگر، از یاد و خاطره ملت شریف و قدرشناس ایران محو نخواهد شد.

مرحوم حسنی دروس حوزه را نزد اساتید مبرز حوزه علمیه قم همچون مرحوم امام (ره) آیت الله محقق داماد فرا می گیرد. همچنین درس تفسير را از علامه طباطبائی و نزد دکتر مفتح هم منظومه ملا هادي سبزواري را مي خواند.

مشارکت وي در نهضت سبب ممنوع المنبر شدن او مي شود، ازاین رو فعاليت خود را در روستاي بزرگ آباد ادامه مي دهد.

حجت الاسلام حسني که از نوجواني با سلاح آشنا شده يکي از نخستين وظايف خود را اين مي داند که به کار تهيه اسلحه و آموزش نظامي در آن منطقه بپردازد.

در خاطرات آن مرحوم آمده است که می گفت درزمان حضور در قم از فدائيان اسلام تأثير پذيرفته است. شيفتگي وي نسبت به شخص نواب مانند ديگران عاشقانه است و مي گويد: با اين که خيلي به آيت الله بروجردي علاقه داشتم اما دلم با فدائيان اسلام بود.

در دوران مبارزه، بدلیل اینکه هميشه مسلح بود، ساواک مراقبت بيشتري از او داشته است. وي مدتي دستگير شد و مورد شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفت.

با شهادت حاج آقا مصطفي خمينی به همت ایشان و ياران نهضت، مراسمی در اروميه برگزار مي شود و مثل همه جای ديگر بسياری از نسل جوان نخستين بار در مجلس فاتحه حاج آقا مصطفي با نام امام خميني آشنا شدند.

وی که همواره از کردهای ديارش به انسان هاي مستضعف، مهربان، باصفا، صادق و دوست داشتنی یاد می کرد، در جوانی شاهد ظهور حزب توده و ايادی آنها در آن ديار و حزب دمکرات آذربايجان و کردستان بوده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی، در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی از اروميه کانديدا شد و با آرای مردم وارد مجلس شد. تلاش های وی درجهت عمران و آبادانی این استان ازجمله بنای مصلای بزرگ امام خمينی در اروميه، ساخت مساجد و مدارس فراوان در روستاها، ايجاد حوزه علميه امام خمينی در اروميه و … از خدمات برجسته ایشان است.

ملت قهرمان و رنجدیده ایران اسلامی، فداکاری ها و مجاهدت های این روحانی انقلابی را هرگز از یاد نخواهد برد.

بسیج اساتید استان آذربایجان غربی به نمایندگی از جمع کثیری از استادان فرهیخته دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان که استقلال و امنیت خود و کشور را مدیون رنجها و خدمات این روحانی انقلابی و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی می داند، فقدان این یار وفادار امام راحل و سرباز شایسته اسلام عزیز را محضر مقام معظم رهبری، ملت همیشه بیدار ایران بویژه مردم غیور استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه و خانواده داغدار ایشان تسلیت عرض کرده و رضوان و مغفرت الهی را برای ایشان از درگاه باریتعالی، آرزو می کند.

استادان بسیجی دانشگاهها با درک شرایط کنونی کشور خود را موظف و مکلف می دانند تا همواره در کنار مردم و برای مردم و برای تسکین آلام مردم، همواره در کنارشان حضور داشته و از هیچ تلاشی برای حل مسائل و مشکلات مردم و پیشرفت و اعتلای کشور دریغ ننمایند.

بسیج اساتید استان آذربایجان غربی