چهارشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٥
اخبار > ظرفیت اصلی معاونت علمی، پژوهشی و فناوری آذربایجان غربی روی حمایت از طرح های دانش بنیان متمرکز شده است


معاون بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء

معاون بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء:

ظرفیت اصلی معاونت علمی، پژوهشی و فناوری آذربایجان غربی روی حمایت از طرح های دانش بنیان متمرکز شده است

توانمندسازی مدیران اجرایی استان از طریق ظرفیت خانه نخبگان سپاه استان، کمک به پیاده سازی منویات رهبر انقلاب در خصوص شکل گیری اقتصاد مقاومتی با رویکرد اقتصاد دانش بنیان و توانمندسازی شرکت های دانش بنیان استان و حمایت از نخبگان، مخترعان و مبتکرین استان از جمله برنامه های معاونت بسیج علمی در راستای توسعه علمی، فنی، صنعتی و پژوهشی استان می باشد.

   

به گزارش روابط عمومی معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء؛ معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری یکی از معاونت های تقریبا نوپای سپاه شهداء می باشد که کار خود را از سال ۸۸ شروع نموده است. با هدف آشنایی بیشتر با این معاونت به سراغ جناب آقای پرویز محمدی معاون بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء رفتیم و گفتگویی با ایشان انجام دادیم.
س: ضمن عرض سلام و تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید. به عنوان اولین سوال در مورد تاریخ و چگونگی شروع بکار معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری توضیحاتی ارائه نموده و معرفی اجمالی از این مجموعه داشته باشید؟
ج: سلام علیکم. فعالیت های علمی بسیج در ساختار قبلی سپاه در قالب نیروی مقاومت بسیج و در سطح استان ها به صورت مرکز تحقیقات بسیج ایفای نقش می کرد که فعالیت های آن محدود به برخی برنامه های پژوهشی خاص بود. همزمان با تغییرات ساختاری ایجاد شده در سطح سپاه و شکل گیری سپاه های استانی در سال ۱۳۸۸ مجموعه معاونت علمی، پژوهشی و فناوری در راستای ایجاد حرکت جهادی با فرهنگ و تفکر بسیجی و تقویت خودباوری علمی در راستای تولید علم و نهضت نرم افزاری شکل گرفت.
س: رسالت ها و ماموریت های سازمانی این مجموعه چیست؟
ج: از جمله ماموریت های محوله به این معاونت، نقش آفرینی علمی اقشار بسیج در راستای توسعه علمی استان از طریق تبیین نقش، نهادینه سازی و حمایت عالمانه، اثربخش، مستمر و هدفمند در عرصه علم، پژوهش و فناوری می باشد. در این راستا برنامه های بسیج علمی با ایجاد سازوکار مناسب و شبکه سازی توان استانی در راستای پیشرفت و تولید دانش و دستیابی به فن آوری و خلق ثروت از طریق فعالیت های دانش بنیان در تعامل با مراجع سیاست گذار، اجرایی و مراکز علمی، پژوهشی و فن آوری استان انجام می گیرد.
س: اهداف و وظایف معاونت چیست و راهبردهای شما برای دستیابی به این اهداف کدامند؟
ج: این معاونت وظایف گوناگونی را در حیطه علمی عهده دار شده که از آن جمله می توان به این موارد اشاره نمود:
۱- ایجاد تعامل و هماهنگی با مبادی ذیربط به منظور ایجاد تشکل های علمی، پژوهشی و فن آوری اقشار و متخصصین بسیجی برای ورود به عرصه علم، پژوهش نهضت نرم افزاری و توسعه فن آوری استان و ایفای نقش موثر برای پیشبرد نقشه جامع علمی استان.
۲- انجام امور پشتیبانی، تقویت و توسعه بنیه علمی، پژوهشی و توانمندسازی علمی- مهارتی بسیجیان استان.
۳- شناسایی و پیگیری حمایت از طرح های مخترعان، مبتکران، محققان، نخبگان و کارآفرینان بسیجی در عرصه های مختلف که از طریق بسیج اقشار متخصصین و سایر رده های مقاومت بسیج استان شناسایی و سازماندهی شده اند.
۴- تشکیل هسته ها و مراکز علمی- پژوهشی مردمی با هماهنگی و همکاری اقشار دانش ور به منظور پیشرفت علم و فناوری در سطح استان.
۵- ایجاد و راه اندازی خانه نخبگان بسیجی در حوزه های مختلف علمی پژوهشی در سطح استان.
۶- بسترسازی و ایجاد سازوکار مناسب به منظور راه اندزی شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری مردمی در حوزه های علمی و پژوهشی در سطح استان.
۷- تشکیل و راه اندازی کارگروه های تخصصی به منظور شناخت، هدایت، حمایت موثر، ارزیابی طرح ها و پروژه های مورد نیاز دورن سازمانی و برون سازمانی سپاته استان.
۸- راه اندازی و برگزاری جلسات شورای علمی استان و پیگیری مصوبات آن.
س: بخش های مختلفی که در سازمان ایفای نقش می کنند کدامند و چه وظایفی را بر عهده دارند؟
ج: فعالیت های علمی در مجموعه بسیج استان در دو قالب کلی جهت گیری و اجرا می گردد: ۱- برنامه هایی که متولی اجرای آن خود معاونت بسیج علمی سپاه می باشد. ۲- برنامه هایی که توسط سایر اقشار بسیج انجام می گیرد. در خصوص فعالیت های قسمت اول، معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء این برنامه ها را توسط ۵ قسمت موجود در درون مجموعه انجام می دهد: ۱- خانه نخبگان ۲- مراکز رشد ۳- مراکز هدایت و حمایت ۴- مرکز حمایت از نخبگان، محققین و مبتکرین بسیجی ۵- پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج
س: با توجه به اینکه عرصه علم و فن آوری یک عرصه عظیم بوده و نیازمند تعامل با بخش های گوناگون است، به عنوان سوال بعدی معاونت علمی سپاه شهداء با چه مراکز و ارگان هایی تعامل و همکاری دارد؟
ج: از جمله مجموعه هایی که معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء با آنها تعامل سازنده داشته و فعالیت های مختلفی را با همکاری یکدیگر انجام می دهند می توان به پارک علم و فناوری (در راستای حمایت از ایده ها و پروژه های دانش بنیان)، مرکز رشد دانشگاه ارومیه، مجموعه شهرک های صنعتی، مجموعه فنی و حرفه ای استان، مجموعه جهاد دانشگاهی، دانشگاه بقیه ا… و صندوق مهر امام رضا (ع) اشاره کرد.
س: چه اقداماتی در خصوص گفتمان سازی پیرامون مطالبات رهبری به ویژه اقتصاد مقاومتی انجام گرفته است؟
ج: با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۲ و تاکید ویژه رهبر انقلاب روی مسئله اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء اکثر برنامه های خود را در محور اقتصاد دانش بنیان پیش برده و حمایت هایی که صورت می گیرد با اولویت ویژه به اقتصاد دانش بنیان دنبال می شود.
س: اولویت های کاری این معاونت در سال اقصاد مقاومتی، اقدام و عمل چیست؟
ج: با توجه به تاکید ویژه حضرت آقا روی اقتصاد مقاومتی به خصوص در سال جاری این معاونت برنامه های خود را در همین راستا تنظیم نموده است. در همین خصوص امسال ظرفیت اصلی این معاونت روی حمایت از طرح های دانش بنیان که ایجاد محصول و اشتغال می نماید، حمایت از نخبگان آماتور (دانش آموز و دانشجو) و طرح های نیمه آماتوری جهت ایجاد انگیزش و نوآوری، استفاده از ظرفیت نخبگان و اساتید بسیجی در راستای شناخت مسائل و مشکلات دستگاه های اجرایی استان و کشور و ارائه راهکارهای علمی و همچنین کمک به تغییر الگوی کاشت کشاورزی استان با رویکرد کاشت گیاهان دارویی در جهت ایجاد کشاورزی ثروت آفرین متمرکز شده است.
س: با توجه به متن سند چشم انداز ۱۴۰۴ که ایران اسلامی در افق ۱۴۰۴ بایستی جایگاه اول علمی و فناوری در سطح منطقه را دارا باشد، نقش معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء را در این زمینه چه می دانید؟
با توجه به منویات مقام معظم رهبری باید چهار درصد از کل تولید ناخالص ملی کشور به عرصه ی پژوهش اختصاص یابد و طبق چشم انداز ۵ ساله چهارم می بایستی ۲۰۰۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور وجود داشت که متاسفانه با سهل انگاری متولیان امر در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ شرکت یعنی ده درصد میزان پیش بینی شده در کشور مشغول به کار است که همین تعداد هم با مشکلات عدیده ای مواجه بوده و بخش اعظمی از آنان در آستانه تعطیلی هستند. معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء ضمن حمایت و هدایت طرح های دانش بنیان و راهنمایی طی مراحل “از ایده تا محصول”، مطالبه جدی از مسئولین کشوری در این خصوص داشته و هرگونه اهمال کاری در این مقوله را خیانت به کشور قلمداد می کند.
س: به عنوان آخرین سوال که شاید سوال بسیاری از پژوهشگران جوان در آستانه خدمت سربازی باشد اینکه این معاونت طرح هایی با عناوین “سرباز پژوهشگر” و “کسر خدمت نخبگان” را در برنامه های خود دارد. خواهشا توضیحی در این رابطه به علاقمندان این حوزه ارائه فرمایید؟
ج: بله؛ این معاونت هر ساله با توجه به نیازهای پژوهشی بسیج عرصه هایی را جهت تحقیق به پژوهشگران دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر ارائه می نماید که علاقمندان جهت اطلاع از چگونگی تعلق و عرصه های مورد نظر می توانند به سایت معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه شهداء (www.azgharbi.basijelmi.ir) مراجعه نمایند.

تاریخ مخابره: 1395/06/01  |  زمان: ١٠:٣٦  | شماره خبر: ٢٦٢١٤٢  

 

خروج