دوشنبه ٠٩ اسفند ١٣٩٥
اخبار > پهلوانی و غیرت ویژگی بارز شهید شیری بود / شهیدی که وعده شهادتش را در ماه محرم داد


گفت و گو با مادر شهید صابر شیری:

پهلوانی و غیرت ویژگی بارز شهید شیری بود / شهیدی که وعده شهادتش را در ماه محرم داد

برای نخستین بار گفت و گوی پایگاه اطلاع رسانی سپاه شهداء آذربایجان غربی با مادر شهید صابر شیری منتشر می شود.

   

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه شهداء آذربایجان غربی، شهید ستوان یکم پاسدار صابر شیری در 26 اردیبهشت ماه سال 1369 در یک خانواده مومن، متدین و انقلابی در شاهین دژ دیده به جهان گشود وی در کودکی آرام و قرار نداشت و شیطنت ها و بازیگوشی های او همه را به وجد می آورد، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه خواجه نصیر الدین طوسی، دوران راهنمایی در مدرسه شهید معینی و دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی را در رشته علوم انسانی در مدرسه امام خمینی (ره) تحصیل کرد.

وی در سال 91 کارشناسی خود را در رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد اخذ کرد و در سال بعد به استخدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد، در سال 1394 در حین خدمت در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرد و در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر قبول شد، قرار بود در بهمن ماه سال جاری ترم اول را در این دانشگاه آغاز کند اما دست اجل وی را به درجه ای بالاتر از همه رتبه ها رساند.

وی در کنار تحصیل به ورزش نیز علاقه فراوانی داشت به طوری که در سال اول دبیرستان با تشویق برادرش ایرج، رشته کشتی را آغاز و در این رشته چندین مقام استانی و کشوری را از آن خود کرد، در کنار کشتی به رشته ورزشی فوتبال نیز علاقه مند بود و به همراه دوستان خود در مسابقات فوتسال شرکت می کرد.

وی آخرین فرزند خانواده بود و مانند هشت برادر خود که اکثر نظامی و سپاهی هستند، و تنها خواهرش در زیر سایه پدر بسیجی و مادر مومن خود، که پیرو خط ولایت هستند پرورش یافت.


*گفت و گو با مادر شهید

مادر شهید صابر شیری در خصوص فرزندش گفت: صابر از همان دوران نوجوانی از هوش و ذکاوت بسیاری برخوردار بود و همه مطالب درسی را سر کلاس یاد می گرفت.

وی با بیان اینکه در بحبوحه دوران نوجوانی در اردیبهشت ماه سال 80 ، پدر وی دار فانی را وداع گفت، افزود: این حادثه تاثیر بسیاری بر روحیه او گذاشت.

این مادر شهید با اشاره به اینکه صابر در آن زمان نوجوان بود و غم از دست دادن پدر و برادرش که تنها دو سال از وی بزرگتر بود، برای او و خانواده بسیار بزرگ بود.

وی با بیان اینکه صابر از روحیه شهادت طلبی بسیاری برخوردار بود، خاطرنشان کرد: دفاع از کیان و مملکت را زیر سایه پرچم اسلام و ولایت یکی از اصلی ترین دغدغه های خود می دانست.


این مادر شهید با اشاره به حسن نوعدوستی و کمک به فقرا و مستمندان و فامیل های بی بضاعت این شهید گفت: صابر همیشه می خواست روی پای خود بایستد، قبل از استخدام در سپاه با اینکه از وضع مالی نسبتا خوبی برخوردار بودیم، بیکاری و تنبلی با روحیه وی سازگار نبود و در نانوایی پدر مرحوم خود کار می کرد.

وی گفت: صابر حتی برای تامین شهریه دانشگاه خود پیش یک بنا کار می کرد و خیلی کم به خانواده متوسل می شد.

این مادر شهید با اشاره به حس پهلوانی، انسانیت و مردانگی شهید صابر شیری ادامه داد: وی با اعضای خانواده با نهایت ادب و احترام را برخورد می کرد و با فامیل دوستان و اطرافیان خود بسیارصمیمی بود.


وی با اشاره به علاقه شهید شیری به پسر عمومی شهیدش گفت: صابر اگر میخواست موضوعی را بیان کند به روح شهید نوبخت شیری قسم می خورد.

این مادر شهید با بیان اینکه صابر در مراسم های مذهبی پیشگام اعضای خانواده بود، افزود: امسال در روز عاشورای حسینی با مشارکت برادر خود حاج مجید نذری امام حسین (ع) را در بین نیازمند تقسیم کرد.

وی با بیان اینکه صابر سه روز قبل از شهادتش در ایام ماه محرم زمانی که در خانه آش نذری برای تقسیم بین فقرا آماده می کردیم نوید شهادتش را می داد، گفت: انگار به او الهام شده بود که شهید می شود.


این مادر شهید با اشاره به اینکه ناراحت شهادتش نیستم و شش فرزند دیگرم نیز نظامی هستند و از مرز های کشور دفاع می کنند، افزود: افتخارم دفاع فرزندانم از نظام و مملکت اسلامی است و حاضرم در راه اسلام، ولایت و انقلاب فرزندان دیگرم را نیز تقدیم کنم.

گفتنی است، شهید صابر شیری در سال 1392 ششم مهر ماه به استخدام سپاه در آمد و پس از گذراندن دوره آموزشی در آموزشگاه علویون قم و سپس در اصفهان، برای انجام خدمت وظیفه خود در گردان حمزه سید الشهداء سپاه سردشت، مشغول به خدمت شد.*نحوه استخدام شهید شیری از زبان برادر

ایرج شیری نیز در این گفت و گو با اشاره به نحوه استخدام شهید صابر شیری در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: من در دانشگاه امام حسین (ع) تهران تحصیل می کردم یکی از روزها نزد سردار عباسی از اساتید دانشگاه گفتم که برادر کوچکترم عاشق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و لیسانس حقوق دارد صحبت های من به پایان نرسیده بود که برگه ای از دفتر یادداشتم را ایشان پاره کرد و روی آن نوشت سپاه شهداء آذربایجان غربی لطفا هماهنگی های لازم برای جذب برادر صابر شیری را انجام دهید که نامه را به سپاه شهدای استان آوردم و مقدمات جذب وی انجام شد.


وی با نقل قولی از سوی شهید شیری گفت: هنگامی که صابر در آموزشگاه علویون قم مشغول آموزش نظامی بوده برای رژه حماسه روز سوم خرداد سال گذشته، به دانشگاه امام حسین (ع) اعزام می شوند تا در مراسم میثاق پاسداری که در محضر مقام معظم رهبری برگزار می شد، شرکت کنند.

صابر می گفت: همه خبر دار ایستاده بودیم وقتی حضرت آقا با قامتی راست در یک خط با صلابتی وصف ناشدنی گام های خود را بر می داشتند از جلوی ما سان می دیدند احساس کردم، تلالوی نوری از جلوی چشمانم رد می شود برایم افتخار بزرگی بود که سرباز مقام معظم رهبری هستم.


سرانجام شهید صابر شیری روز یکشنبه 24 آبان ماه سال جاری در آخرین ماموریت خود، در منطقه لیلانه سردشت در درگیری با گروهک تروریستی پژاک به آروزی دیرینه خود رسید و پیکر شهید از سردشت به شاهین دژ انتقال یافت و مردم سلحشو ر و شهید پرور و همه شهرستان های آذربایجان غربی در تشییع پیکر پاک این شهید والا مقام شرکت کردند.

روح مردانگی و مردمی بودن شهید، در روز تشیع وی بر دوست و دشمن آشکار شد و به طوری که با وجود شرایط نا مساعد جوی، تجمع مردم غیور و شهید پرور آذربایجان غربی، غیر قابل پیش بینی بود و نفوذ شهید در دل مردم سلحشور به قدری بود که 12 هزار نفر در مراسم تشیع پیکر وی شرکت کردند.*نذری هزار نفری به یاد شهید شیری در شاهین دژ

چنین تجمعی برای پاسداشت مقام شهید در 10 سال گذشته در شاهین دژ بی نظیر بود در مراسم شب سوم نیز بدون اطلاع خانواده شهید، نذری یک هزار نفری این شهرستان در بین نیازمندان و فقرا تقسیم شد،در روزهای بعد مردم شاهین دژ با همکاری اداره ورزش و جوانان در یک حرکت خودجوش و مردمی مراسم یادواره این شهید را در قالب مسابقات چهار جانبه کشتی در سالن ورزشی شهرستان برگزار کردند.پیام این اقدامات خودجوش این بود که شهید سرافراز و پهلوان انس و الفتی دیرینه با مردم داشته است.*شهید صابر شیری کشتی گیر افتخار آفرین

شهید شیری یکی از ورزشکاران شهرستان شاهین دژ بود که مقام های ورزشی متعددی از جمله مقام سوم مسابقات کشتی فرنگی دانشجویان دانشگاه آزاد منطقه دو کشوری در ابهر، مقام سوم آزاد کشتی منطقه دو کشوری در زنجان، مقام سوم مسابقات کشتی آزاد استان در تکاب، مقام سوم مسابقات انتخابی کشتی در استان آذربایجان غربی و اعزام به قهرمانی کشور در بوکان، مقام دوم استانی در مسابقات آموزشگاهی و عضویت در تیم های مهاباد و شاهین دژ از جمله افتخارات ورزشی وی محسوب می شود.


*وصیت نامه شهید شیری

شهید شیری در وصیت نامه خود اینگونه نوشته است که بعد از مرگ یا شهید شدنم، 50 درصد از دارایی هایم را به مادرم، 30 درصد به علی شیری فرزند برادرم (معلول ذهنی)، 9 درصد به کمیته امداد، 8 درصد به بهزیستی و 4 درصد به بیت المال سپاه برگردانید مبادا که من از بیت المال در مسائل شخصی استفاده کرده باشم.


                                     مکتب اخلاق را شدی تو استاد       چنین است رسم انسان پاکزاد

                                     صـــــابرا گیر آرام در خاک وطن        مبارک باید شهادت بر تو خاکزاد


 


گزارش از چمران کرمیانتهای پیام/

تاریخ مخابره: 1394/10/26  |  زمان: ٢٢:٥٧  | شماره خبر: ٢٤٥٤٩٦  

 

خروج